17 Haziran 2010 Perşembe

no impact man (2009)


Bir yıl boyunca çevreye hiçbir zararlı etkide bulunmadan yaşayabilir misiniz? Araba, uçak, otobüs gibi karbon salınımı yaratan hiçbir araca binmeden, ambalajlı yiyecek, içecek, temizlik malzemesi kullanmadan, sadece yerel ve organik olarak üretilmiş yiyecekleri tüketerek, hiç çöp ve atık üretmeden her şeyi geri dönüştürerek, bebeğinizin altını pamuklu eski tip bezlerle bağlayarak, küçük bir toprak alan kiralayıp kendi sebzenizi yetiştirerek ve evde solucanlarla dolu bir kutuda yiyecek atıklarınızı tekrardan toprağa dönüştürmeye çalışarak, elektrik kullanmadan, asansöre binmeden, tuvalet kağıdına veda edip çamaşırları küvette ayaklarınızla yıkarayarak...Ve bunların hepsini New York'ta yapabilir misiniz?
No Impact Man yani Colin Beavan, tam bir tüketim çılgını olan karısı ve 2 yaşındaki kızları ile birlikte bunu gerçekleştirdi. Tabi ki amacı en son nereye kadar gideblieceğini görmek ve herkesin dikkatini bu konuya çekmekti. Kimseden tuvalet kağıdından hijyenden vazgeçmelerini isteyemem ama çevreye minimum zarar vererek yaşamaya çalışmak hepimizin boynunun borcu diyor. Belgesel tadında ilginç bir film izlemek isteyenlere bugünkü tavsiyemdir. Filmin amacına ulaşmak konusunda ne kadar başarılı olduğu meçhul çünkü en nihayetinde kendisiyle çelişiyor. Colin bu girişimi sonunda meşhur oluyor, Kapitalizmin, tüketimin en baba yayıcısı olan televizyona çıkıp, milyonlarca ağaç kesilerek üretilen bir kitap yazıyor vs vs.  Ama sırf onların bu zorlu koşullarda yaşamaya çalışmasını izlemek bile ilginç.

1 yorum:

  1. Böyle bi aile tanıyorum. Selahattin ve Ayşe çifti. Tek fark aynı şartlarda ve duyarlılıkla NewYork'ta değil de Çıralı'da yaşamaları. 10 seneyi geçmiştir onlarınki. Çok merak ettim filmi şimdi...

    YanıtlaSil